top of page

FABRİKA VE ÜRETİM TESİSİMİZ

Ekolojik sistem, iki fazlı kontini zeytinyağı fabrikamız Kasım 2010’da Aydın Söke ilçesinde faaliyete geçti. Günlük 60 ton zeytin kapasite ile %100 soğuk sıkım zeytinyağı üretimine başlayan ve daha sonra sadece ORGANİK SERTİFİKALI taze ZEYTİNLERİ ayrı bir hatta işleyerek butik tarzda yüksek kaliteli zeytinyağı üretebilmek için ikinci senesinde aynı kapasitede ikinci üretim hattı ilave edilerek günlük toplam 120 ton zeytin işleme kapasitesine ulaşan tesisimizde zemin ve duvarlarda küf ve bakteri tutmayan epoksi kaplama yapılmıştır. Üretim alanını toz, mikroorganizma, gün ışığı ve nem gibi zararlı etmenlerden koruyacak mimari dizayn uygulanmıştır.
Olabilecek en kaliteli zeytinyağını üretebilmek maksadıyla 25,000 adet asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu 2,500 dekarlık

ORGANİK SERTİFİKALI zeytinliğimizin bakımı, zeytinlerin hasadı, fabrikaya nakli, fabrikamızda üretim ve dolumu tamamen kendi kontrolümüzde yapılmaktadır.


Toplam 650 metrekare kapalı, 400 metrekare yarı kapalı, 3000 metrekare açık alanda, günlük 120 ton zeytin işleme kapasitesi olan ekolojik sistem zeytinyağı makinemiz ve 270 ton kapasiteli paslanmaz çelik krom-nikel, azot baskılı depolama bölümümüz, laboratuvarımız, yarı otomatik dolum ve etiketleme ünitelerimiz ile hizmet vermekteyiz. Firmamız , ISO 9001:2008 ve ISO 22000:2005 ve CONTROL UNION Organik sertifikalarına sahip olup kalite ve kapasite artışına yönelik yatırımlarına devam etmektedir.

Amacımız, Güney Ege´nin baskın bitki örtüsü olan zeytin ağacının, yöremizde yoğunlaşan “Memecik” cinsi zeytinlerinden üstün kalitede zeytinyağı üretmektir. Kaliteden ödün vermemek için zeytinin sorumluluğunu, henüz dalında iken alıyoruz.

Özel eğitimli elemanlarımız ve modern hasat makinelerimiz ile erken hasat uyguluyoruz. Doğal servetimiz olan zeytin ağacının sırık ile hasadına engel olmak için hem kendi zeytinliklerimizde hem de yöredeki çiftçilerimizin zeytinliklerinde ağaçlara zarar vermeyen özenle seçilmiş akülü hasat makinalarımızla zeytinleri toplama sorumluluğunu üstlendik.

Toplanan zeytinleri asla çuvallarda fermantasyona bırakmadan, 20 kg´lık delikli kasalarda ezilmeden en geç 6-12 saat içinde sıkıma yetiştiriyoruz. Dip zeytini ile dalından toplanan zeytinleri asla bir araya koymuyoruz. İki fazlı ekolojik sistem makinalarımızda 27 veya daha düşük derecede, hakiki soğuk sıkım uyguluyoruz. Zeytine has o enfes aroması ve zeytinyağımızın içindeki antioksidanlar en yüksek seviyede korunsun diye hasadı erken yapıyor, sıkım öncesi zeytinleri tıpkı sofralık zeytinmiş gibi elekten geçirerek sap ve yaprakları, yaz aylarında dalında kuruyan ve hasat sırasında ezilen zeytinleri ayırıyoruz. Zahmetli ve maliyetli olmasına rağmen, bu işlemden asla taviz vermiyoruz. Çünkü zeytinyağı ne kadar yüksek oranda polifenolleri ve diğer antioksidanları içeriyorsa o kadar faydalıdır.


Elde edilen kaliteli yağ, laboratuvarımızda kimyasal ve duyusal değerlendirmeye alınıp, kategorize edildikten sonra, özel nakil hatları ile depolarımıza aktarılır. Ürün hava, ısı ve ışık temasından korumak amacıyla güneş görmeyen, azot baskılı paslanmaz krom-nikel depolarımızda yaz-kış serin ortamda beklemeye alınır. Düzenli aralıklarla posa drenajı ve serbest asitlik kontrolü uygulanır. Ayrıntılı analizleri yapıldıktan sonra zeytinyağımız son tüketiciye ulaştırılmak üzere, sipariş sonrası dolum ve etiketleme ünitesine ulaştırılır.


********************** ÖNEMLİ İPUCU *******************


Boya öncesi demirin paslanmasını önlemek için hemen herkes antipas kullanılacağını bilir. Serbest radikaller ve toksinler de vücudumuzu paslandırır. İşte bunu önlemek ve yok etmek için de antioksidanlar gereklidir.


Zeytin ve dolayısıyla Zeytinyağında başta polifenoller ve E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan vardır.Ancak bu antioksidanlar tüketilen zeytinyağında yüksek oranda mevcut ise vücuda hayati yararları olur. Hava ve su teması, sıcak ve ışıktan en az etkilenecek şekilde üretilip, saklanan ve şişelenerek sofralarınıza getirilen erken hasat, soğuk sıkım, düşük asitli zeytinyağları yüksek oranda bu antioksidanları içerebilirler.


Ayrıca, polifenoller her zeytin çeşidinde aynı oranda değildir. Türkiye’deki MEMECİK çeşidi zeytinler yüksek polifenol içerikli tür olarak kabul edilmektedir. Ağızda hissedilen acılık ve boğazdaki yakıcılık bunun bir göstergesidir.


SEROLIVA ORGANİK ve SEROLIVA NATUREL zeytinyağları bu bilinç ve titizlikle üretilip, stoklanıp, şişelenerek sizlere sunulmaktadır.

bottom of page